23 lipca Antoine Girard dokonał historycznego lotu paralotnią. Francuz, startując samodzielnie z ziemi, wzniósł się na wysokość 8127 m i przeleciał obok wierzchołka Broad Peak, 12. co do wysokości szczytu Ziemi!

Antoine-Girard-w-tle-K2-Broad-Peak-i-Gasherbrum-IV

Antoine Girard, w tle K2, Broad Peak i Gasherbrum IV
Wyprawa Girarda, zakończona rekordowym przelotem, jest wyjątkowa. Francuz przebywał w górach Pakistanu przez prawie miesiąc, uprawiając prawdziwą paralotniarską wędrówkę. Jak informuje Brad Sander, amerykański pilot, Francuz latał samotnie wokół m.in. Nanga Parbat, biwakował w terenie. Nawet w Dolinie Hunza, gdzie zaopatrywał się dwukrotnie, spał w namiocie.

Broad-Peak-8127m1

Historyczny przelot Girarda obok Broad Peaku
23 lipca Girard wystartował z Lodowca Baltoro, przeleciał przez Trango Tower nad Concordię (zbieg lodowców Baltoro i Godwin-Austen). Stąd poleciał na masyw Broad Peak i jako pierwszy człowiek na paralotni doleciał do szczytu o wysokości powyżej 8 tys. metrów. Girard wzniósł się na wysokość 8127 m, wierzchołek Broad Peaku ma 8051 m.

Po przelocie nad Broad Peakiem paralotniarz pokonał przełęcz Gondogoro (5620 m) i wylądował na wysokości 4400 m.

Antoine-Girard1

Antoine Girard
Girard to bardzo doświadczony paralotniarz i wspinacz. Uczestnik niezwykle wymagającego wyścigu X-Alps (w 2013 3 miejsce), brał udział w wyprawach w Himalaje (K2, Broad Peak, G1, Cho Oyu). To także wspinacz sportowy, brał udział w zawodach Pucharu Świata w boulderingu.

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com